Jak rozumieć pojęcie zmienności w automatach online

kasyna-online

Zmienność (zwana również wariancją) jest miarą tego, jak często automat do gry może trafić na zwycięską kombinację i jaka jest średnia wielkość jego wypłaty. Faktem jest, że bardziej doświadczeni miłośnicy slotów przywiązują do wariancji dużą wagę. Jeżeli chcecie wiedzieć, dlaczego tak się dzieje, wystarczy zerknąć w poniższą treść.

Co to jest zmienność automatu do gry?

Zmienność automatów jest czynnikiem ryzyka związanym z grami na slotach. Wskazuje, jak często możemy spodziewać się wygranej i w jakiej kwocie. Zmienność to czynnik, który determinuje nasze wygrane w krótkim okresie. Jest on zgodny ze wskaźnikiem zwrotu do gracza (RTP), który oblicza procent wszystkich zakładów wypłaconych graczom w długim okresie.

W grach o wysokiej zmienności występują rzadsze kombinacje wygranych, ale wyższe nagrody pieniężne. Podobnie sloty, które dają regularne małe wygrane z mniejszą liczbą linii wypłat, są określane jako gry o niskiej zmienności. Niezależnie od tego, czy gramy na automacie stacjonarnym, czy online, zmienność określa szanse na wygranie jackpotu i innych nagród pieniężnych oraz wszelkie ryzyko związane z rozgrywką.

Chociaż jest to istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas grania na automatach, ujawnienie zmienności slotów nie jest wymagane od kasyn, więc nie zawsze jest też publicznie dostępne. Co najwyżej niektóre kasyna kierują się oceną od 1 do 5 gwiazdek. Wybierając 3-gwiazdkową zmienność, prawdopodobnie będziemy grać na slocie o średnim albo średnio-wysokim ryzyku.

Jednak rozegranie kilku gier również w dużym stopniu może odsłonić zmienność gry. Inną opcją jest także sprawdzanie tabeli wypłat. Automaty, które obiecują ogromne ilości nagród, najprawdopodobniej będą slotami o wysokiej wariancji. A to dlatego, że raczej nie przyznają takiej kwoty co kilka spinów.

Niezależnie od zmienności lub wariancji automatów online, wybór gry nadal zależy od osobistych preferencji gracza i ilości pieniędzy, jakie może wydać.

Zmienność a wariancja

Zmienność i wariancja to synonimy używane przez doświadczonych hazardzistów. Jednak warto wiedzieć, że w świecie zewnętrznym mają różne znaczenia. Zmienność jest często używana w finansach przy omawianiu ryzyka giełdowego i opcji. Natomiast wariancja jest terminem używanym przez graczy w pokera, a od niedawna także przez pasjonatów gry na slotach.

Oba terminy odnoszą się do czynnika ryzyka w grach na automatach i dają graczom wyobrażenie o tym, czego mogą się spodziewać, jeśli chodzi o nagrody pieniężne i zwycięskie kombinacje. Jest to częstotliwość i wysokość wygranych oraz ryzyko związane z graniem na danym automacie.

Jedyna niewielka różnica między zmiennością a wariancją polega na tym, że wariancja odnosi się do rozkładu wygrywających kombinacji w grze w długim okresie. Natomiast zmienność to ryzyko związane z grą w krótkim czasie. Gry o wysokiej zmienności mogą oznaczać wygranie jackpotu w dłuższej perspektywie lub zaryzykowanie całego kapitału w krótkim okresie.

Zmienność a RTP

Zmienność i zwrot do gracza (RTP) to dwa bardzo różne wskaźniki. Aczkolwiek oba wpływają na jakość gry i wrażenia gracza. Zmienność odnosi się do czynników ryzyka związanych z grą oraz do liczby wygranych, jakie gracz może uzyskać w krótkim okresie. Z kolei RTP to wartość procentowa, która odnosi się do całkowitej kwoty zakładów, jakie zwracane są graczom w postaci wygranych w dłuższym okresie.

I chociaż zmienność opisuje ryzyko utraty pieniędzy, określa również kwotę, jaką możemy ostatecznie wygrać. Mogą to być częste wygrane, ale niewielkie, lub rzadkie wygrane, ale za to bardzo duże.

Z drugiej strony RTP jest z góry określoną wartością ustalaną przez operatorów gier, gwarantującą graczom zwrot procentu wszystkich zakładów. Niezależnie od tego, czy automat jest zaprogramowany tak, aby dawać częste małe wygrane, czy rzadkie duże wygrane, w końcu i tak zwróci graczowi 93-98% wszystkich zakładów.

Zmienność a ryzyko

Zmienność określa ryzyko, a więc to, ile pieniędzy wygrywamy i jak często. Ażeby poznać zmienność gry, powinniśmy zagrać w nią kilka razy. Możemy też sprawdzić inne funkcje, aby ocenić czynniki ryzyka. Automaty online z większą liczbą funkcji bonusowych mają zwykle dużą zmienność.

Jeżeli myślicie o zakosztowaniu rozgrywki na automatach do gry online, warto mieć na uwadze, że należy grać jedynie w kasynach z aktualną licencją na hazard. Dzięki temu zabezpieczycie swoje dane osobowe i pieniądze. Ponadto, możecie sprawdzić listę najlepszych kasyn online na hazardowy.pl, gdzie zgarniecie również bonusy bez depozytu i darmowe spiny na różne maszyny hazardowe.